آیفون پرو

مهد مارکت

آیفون پرو

آیفون پرو سرعت عمل گوشی های هوشمند به چه قطعاتی بستگی دارد؟

سرعت عمل گوشی علاوه بر نحوه استفاده کاربر از آن به قطعاتی همچون حافظه رم و پردازنده مرکزی و گرافیکی بستگی دارد، ولی کدام قطعه بیشترین اهمیت را دارد؟

در کل اگر بخواهیم سرعت عملکرد و پردازش گوشی را بررسی کنیم باید گفت علاوه بر نحوه استفاده کاربر از گوشی هوشمند، عواملی مانند مشخصات سخت افزاری نیز در آن اثر دارد.
اولویت اکثر کاربران گوشی هوشمند سرعت و نحوه عملکرد آن گوشی می‌باشد ، ما با رعایت نکردن نکاتی باعث میشویم تا سرعت عمل و کارایی گوشی پایین بیاید، همه‌ی کاربران تلفن همراه آگاه یا ناخودآگاه کارهایی انجام می‌دهند که باعث کاهش سرعت عمل گوشی می شود.آیفون پرو

آزمایش 5G در ساختمان ایرانسل؛ سفر به آینده - شرکت فنآوران رایانه کیامهر

قدرت سخت افزاری

بیشترین اشتباهاتی که اکثر کاربران در مورد افت سرعت عمل گوشی دچار آن می‌شوند نحوه استفاده آنها از گوشی می‌باشد ولی مهمترین مسئله ای که در زمینه سرعت عمل گوشی اثر دارد مشخصات و قدرت سخت افزاری آن موبایل هوشمند می‌باشد که اکثریت کاربران به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه، گوشی متناسب با نیازشان انتخاب نمی‌کنند.آیفون پرو
قدرت پردازشی و سرعت عمل گوشی در بین قطعات یک موبایل هوشمند به دو قطعه حافظه رم و پردازنده مرکزی آن بستگی دارد.

نحوه عملکرد یک گوشی هوشمند

نرم افزاری های یک گوشی در حافظه داخلی و یا حافظه جانبی آن قرار دارند و اول از همه قبل از اجرای یک دستور باید به حافظه گوشی مراجعه کرد، برای دریافت این اطلاعات روند خاصی در نظر گرفته شده است که این روند میتواند به شما اهمیت قطعه ها در اجرای یک برنامه را نشان دهد، در وحله اول اطلاعات موجود در گوشی وارد حافظه رم می‌شود و بعد برای پردازش به پردازنده مرکزی گوشی فرستاده می‌شود، این روند نشان می‌دهد که برای پردازش قبل از همه باید این اطلاعات از طریق حافظه رم به CPU انتقال داده شود.
پس میتوان گفت بین حافظه رم و پردازنده گوشی، قطعه CPU بیشترین اهمیت را در سرعت عمل گوشی دارد.

در نظر داشته باشید که اگر حافظه رم وجود نداشت و اگر قرار بود هربار CPU مستقیم از حافظه گوشی اطلاعات را دریافت کند زمان خیلی زیادی برای این فرآیند نیاز داشتیم، یعنی در کل برای اینکه از یک گوشی با سرعت عملی بالا استفاده کنیم باید علاوه بر پردازنده قوی دارای حافظه رم قوی هم باشد.آیفون پرو

نحوه شناسایی عملکرد پردازنده مرکزی

برای اینکه بتوانیم سرعت و قدرت عملکرد یک پردازنده مرکزی را بررسی کنیم باید به موارد زیر توجه کنیم:

1. سرعت کلاک

سرعت کلاک در پردازنده گوشی بیانگر نرخ اجرای دستورات در یک بازه‌ زمانی مشخص است. سرعت کلاک با هرتز (GHz یا MHz) نمایش داده می‌شود. هرچه این نرخ بالاتر باشد، فرامین شما نیز سریع‌تر انجام می‌شود، اگر به انجام بازی‌های سنگین، اجرای اپلیکیشن‌های پراطلاعات و کارهای زمان‌بر علاقه دارید، باید به‌دنبال دستگاهی باشید که از پردازنده‌ای با سرعت کلاک بالا بهره ببرد، خوب است بدانید که هرچه این نرخ بالاتر باشد، سرعت خالی‌شدن باتری دستگاه نیز سریع‌تر خواهد بود و گرمای بیشتری نیز توسط پردازنده گوشی تولید می‌شود.آیفون پرو

علل اصلی کند شدن گوشی

2. هسته ها

طی 10 سال گذشته اکثریت گوشی ها دارای پردازنده مرکزی تک هسته ای بودند که این حالت باعث می‌شد یک کوشی تمامی دستورات را یکجا اجرا کند و باعث می‌شد که سرعت عمل گوشی بسیار افت کند.
خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی امروز شاهد پردازنده مرکزی 8 هسته ای هستیم که میتواند دستورات را تقسیم کرده و با سرعت بیشتری پردازش کند.
در واقع در پردازنده‌های چندهسته‌ای در نگاه دیگر به‌جای یک پردازنده مرکزی، چند پردازنده مرکزی دارید.آیفون پرو

مقالات تعمیر موبایل اصفهان | تعمیرات آنلاین

3. میزان نانومتری

تراشه پردازشی از مقدار زیادی ترانزیستور تشکیل شده است ، این ترانزیستور ها سوییچ‌هایی هستند که سیگنال‌های الکترونیکی را در دو حالت روشن و خاموش دریافت می‌کنند، معنی نانومتر در کل به معنی اندازه این ترانزیستور ها بوده که هر چقدر این ترانزیستور ها کوچک باشند امکان اینکه تعداد بیشتری بر روی تراشه قرار بگیرند به مراتب افزایش می‌یابد.
پس هر چقدر میزان نانومتر کمتر باشد سرعت عمل و پردازش آن پردازنده بیشتر است.آیفون پرو

4. GPU

پردازنده گرافیکی (GPU) واحد پردازشی گرافیکی بوده که مدل‌های سه بعدی و گرافیکی را مورد پردازش قرار می‌دهد و در اجرای بازی ها و نرم افزار های گرافیکی کارایی دارد.
در مورد عملکرد این پردازنده گرافیکی نمی‌توان نظر داد؛ زیرا کارایی پردازنده گرافیکی بسته به شرایط مختلف، متفاوت است؛ اما پردازنده‌های گرافیکی Mali در پردازش مدل‌های دو‌بعدی و سه‌بعدی در کل سرعت بالاتری دارند.

نتیجه گیری کلی

در کل میتوان گفت برای اینکه یک گوشی مناسب با سرعت عمل بالا، متناسب با نیازتان انتخاب کنید علاوه بر حافظه رم بالا باید به مشخصاتی همچون نوع پردازنده، سرعت کلاک بالا پردازنده، تعداد هسته های بالا پردازنده، نانومتر پایین پردازنده و واحد گرافیکی آن توجه کنید که هر کدام دارای بازه های مختلفی در کیفیت عملکرد دارند.
در نظر داشته باشید که نحوه استفاده شما از تلفن همراهتان نیز در سرعت عمل آن اثر گذار است.آیفون پرو